1. javni razpis za intervencijo Regijski pristop povezovanja lokalnih proizvodov s poudarkom na ekoloških proizvodih iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027

Datum objave: 20.9.2024

 

Rok za oddajo:

Vložitev vloge na javni razpis poteka od 14. oktobra 2024, od 8. ure do vključno 20. decembra 2024, do 14. ure.

Predmet

je sofinanciranje stroškov, ki nastanejo pri vzpostavitvi partnerstva kmetijskih gospodarstev in odkupovalcev proizvodov, upravljanju partnerstva ter pripravi in izvajanju načrta razvoja geografsko zaokroženega območja. Namen podpore je spodbujanje povezovanja kmetijskih gospodarstev v verigo od pridelovalcev, do predelovalcev, gostinskih ponudnikov, obratov javne prehrane in trgovin.

Pogoji za pridobitev podpore:
– vzpostavljeno pogodbeno partnerstvo za izvajanje načrta, z opredeljenim vodilnim partnerjem in vključenim zahtevanim minimalnim številom članov partnerstva (vsaj 50 KMG in vsaj 5 članov partnerstva iz sektorja HORECA, obratov javne prehrane ali trgovin),
– definirano geografsko zaokroženo območja, ki povezuje vsaj dve soležni občini na območju Republike Sloveniji,
– izdelan načrt razvoja geografsko zaokroženega območja,
– vzpostavljena nova oblika sodelovanja, oziroma bo vlagatelj aktivnosti, določene v načrtu, začel izvajati na novo.

Podprte aktivnosti v okviru intervencije so: vodenje partnerstva in koordinacija načrta, iskanje novih članov partnerstva in njihovo medsebojno povezovanje, priprava in izvedba usposabljanj članov partnerstva, aktivnosti, povezane z vzpostavitvijo oziroma razvojem znamke ali kolektivne znamke, aktivnosti na področju skupnega trženja in iskanja novih tržnih poti, priprava in izvedba dogodkov, na katerih se bo javnost ozaveščalo o pomenu in prednostih lokalno pridelane hrane, o znamkah ter o lokalnih proizvodih iz shem kakovosti.

Upravičeni stroški v okviru intervencije so: stroški dela in kilometrine, stroški izdelave načrta, stroški usposabljanj in udeležbe na dogodkih, stroški zunanjih storitev, kot so stroški razvoja in vzpostavitve celostne grafične podobe znamke ali kolektivne znamke, stroški izgradnje spletne strani upravičenca, stroški storitev povezanih z dostavo lokalnih proizvodov in stroški prenosa znanja znotraj partnerstva ali ozaveščanja lokalne skupnosti o lokalno pridelani hrani. Upravičeni so tudi stroški naložb v objekte, stroški opreme, strojev, pohištva, stroški prevoznih sredstev in stroški materiala za skupno vizualno podobo lokalnih proizvodov.

Podpora se dodeli v obliki nepovratnih sredstev. Najvišji znesek podpore na upravičenca v petletnem obdobju upravičenost do podpore znaša 460.000 evrov. Od tega se ob izdaji odločbe o pravici do sredstev dodeli podpora za izdelavo načrta, višini 20.000 evrov. Stopnja podpore za stroške dela znaša 80 % upravičenih stroškov in se lahko pod določenimi pogoji poveča za 10 oziroma 20 %. Stopnja podpore za upravičene stroške registracije znamke ali kolektivne znamke, naložbe v objekt, opremo, strojev, pohištva, prevoznih sredstev ali programske opreme pa znaša 65 %. Podpora se dodeli glede na dejansko nastale stroške, za določene stroške, kot so strošek izdelave načrta, stroški dela in kilometrine, pa se uporabljajo poenostavljene oblike stroškov, ki prinašajo večjo preglednost sistema izračunavanja podpor, ter prispevajo k poenostavitvi in zmanjšanju upravnega bremena, tako za upravitelja, kot za vlagatelje.