BEE2GETHER: INOVACIJE ZA ČEBELE IN OKOLJE

Čeprav čebele pozimi počivajo se na projektu Bee2gether aktivnosti nadaljujejo. Projekt BEE2GETHER, ki se osredotoča na krepitev trajnostnega kmetijstva prek inovativnih pristopov čezmejnega sodelovanja in temelji na razvoju in implementaciji naprednih tehnologij, kot so elektronski panji s pomočjo katerih se zbirajo natančni podatki o zdravstvenem stanju čebel in prisotnosti onesnaževal v cvetnem prahu, je že čez polovico trajanja.

Aktivnosti potekajo po zastavljenem planu in veseli smo, da lahko vidimo že konkretne rezultate. Partnerstvo projekta se je zadnji ponedeljek v novembru sestalo na partnerskem srečanju v Vallevecchii (Italija), kjer smo pregledali do sedaj izvedene aktivnosti ter začrtali pot za prihodnost. En izmed pomembnejših rezultatov je tudi aplikacija, ki je bila razvita in je povezana z elektronskimi panji. Preko aplikacije se bo lahko spremljalo dogajanje v panju – od števca izletov čebel, nihanja teže panja, do temperature in vlage. Tiziana Perin – iz Polo Tecnologico Alto Adriatico je predstavila delovanje spletne aplikacije in poudarila številne prednosti, ki jih prinaša za spremljanje zdravja okolja. Zahvaljujoč tej tehnologiji bo mogoče pridobivati informacije v realnem času o zdravju čebel in stanju okolja, kar bo prispevalo k bolj trajnostnemu in odgovornemu upravljanju naravnih virov. Aplikacija pa ne bo namenjena samo čebelarju, da ne bo po nepotrebnem odpiral panja in vznemirjal čebel, če to ni nujno potrebno ampak tudi različnim deležnikom, saj z monitoringom čebel, ki služijo kot bioindikatorji stanja okolja lahko okrepimo sisteme za izboljšanje biotske raznovrstnosti ter načrtujemo dodatne aktivnosti. Aplikacija bo testno na voljo na spletni strani in bo prosto dostopna.

V projektu, kjer skupaj še z dvema italijanskima partnerjema ter na slovenski strani RRA ROD sodeluje z Nacionalnim inštitutom za biologijo – NIB in Kmetijskim inštitutom Slovenije – KIS. Prav slednji je 29.11 organiziral že 5. Poklukarjeve dneve – 5. znanstveno posvetovanje o čebelah in čebelarstvu. Poklukarjevi dnevi na Kmetijskem inštitutu so strokovno-izobraževalni dogodki, posvečeni obravnavi aktualnih tem v kmetijstvu. Sodelovali so predavatelji iz Kmetijskega inštituta Slovenije, Veterinarske fakultete, Nacionalnega inštituta za biologijo, Biotehniške fakultete in Čebelarske zveze Slovenije. Na okrogli mizi so sodelovali še dr. Jens Pistorius iz inštituta Julius Kuhn iz Nemčije in prof. dr. Ivana Tlak Gajger z Veterinarske fakultete Univerze v Zagrebu. Osrednji dogodek je bilo predavanje dr. Cecilie Costa iz Italije, ki se ukvarja s trajnostno genetsko izboljšavo pri medonosnih čebelah, s posebnim poudarkom na lastnostih odpornosti proti boleznim in zajedavcem, interakcijah med genotipom in okoljem ter ohranjanju biotske raznovrstnosti vrste Apis mellifera. Predstavljena je bila tudi aplikacija, ki je bila razvita v okviru projekta Bee2gether.

Na našem območju so v okviru projekta postavljeni trije elektronski panji in sicer ob šolskem čebelnjaku pri Osnovni šoli Dobravlje, ob šolskem čebelnjaku pri Biotehniški šoli v Šempetru in ob čebelnjakih Čebelarstva Lisjak na Vrtovčah. Vse tri čebelje družine so močne in zdrave. Čebele pa so v septembru nabrale cvetni prah, ki je bil poslan na analizo, ki je še potrdil pravilnost izbire lokacij in bo pomagal še bolje razumeti stanje okolja in vplive nanj.