ČEBELE KOT POVEZOVALKE ZNANOSTI, TEHNOLOGIJE IN TRAJNOSTNEGA RAZVOJA

Na Regijski razvojni agenciji ROD Ajdovščina smo gostili dogodek Čebelarstvo, okolje, biotska raznovrstnost projekta Bee2gether, ki poteka v okviru programa Interreg Slovenija–Italija. Vsebina projekta povezuje strokovnjake, raziskovalce in čebelarje iz obeh držav z namenom spodbujanja inovacij ter trajnostnih pristopov v čebelarstvu in varovanju ključnih opraševalcev – čebel.

Uvodno predavanje je izvedla doc. dr. Maja Ivana Smodiš Škerl s Kmetijskega inštituta Slovenije, strokovnjakinja na področju patologije čebel, prehrane, toksikologije in molekularne diagnostike. Predstavila je prve rezultate raziskave, ki se osredotoča na vpliv emulgatorjev kot alternativnih redčil za plodiče jabolk na zdravje medonosnih čebel. Cilj raziskave je prepoznati morebitna tveganja uporabe teh snovi v sadjarstvu in poiskati rešitve, ki so prijazne tako do pridelovalcev kot do opraševalcev – torej ključnega elementa trajnostnega kmetijstva.

Predsednik Čebelarskega društva J. Vodopivec Ajdovščina–Vipava, g. Dušan Božič, je predstavil dejavnosti društva, stanje čebeljih družin ter izzive, s katerimi se čebelarji srečujejo danes.

Z zanimivo temo je nadaljeval Danijel Kablar z Nacionalnega inštituta za biologijo, ki je predstavil možnosti monitoringa okolja s pomočjo čebel samotark. Poleg medonosnih čebel imajo pomembno vlogo pri opraševanju tudi divji opraševalci, kot so čmrlji, metulji, muhe, hrošči in ose. V predavanju je izpostavil pomen ohranjanja pisanih travnikov, sejanja medovitih rastlin, postavitve gnezdilnic in odgovorne uporabe pesticidov. Posebej zanimiva je bila predstavitev »učne gnezdilnice« s stekleno stranico, ki omogoča vpogled v notranje dogajanje pri čebelah samotarkah.

Sledila sta prispevka italijanskih partnerjev iz Veneto Agricoltura, vodilnega partnerja v projektu, ter organizacije Polo Tecnologico Alto Adriatico. Predstavila sta delovanje elektronskih panjev, ki so nameščeni tudi na našem območju – na Vrtovčah (Natura 2000), pri OŠ Dobravlje in ob čebelnjaku Biotehniške šole Šempeter pri Gorici.

Panji so povezani z novo razvito aplikacijo Bee2gether, ki omogoča spremljanje dogajanja v panju v realnem času – brez fizičnega posega. Aplikacija prikazuje podatke o številu izletov čebel, teži panja, temperaturi in vlagi, s čimer nudi dragocen vpogled v zdravje čebel in širše okolje. Poleg koristi za čebelarje bo aplikacija v pomoč tudi drugim deležnikom pri spremljanju stanja biotske raznovrstnosti in načrtovanju nadaljnjih ukrepov.

Po mreženju in izmenjavi izkušenj, so se udeleženci podali na teren – v goste Čebelarstvu Lisjak na Vrtovčah. Čebelar Milan Lisjak, ki sodeluje kot skrbnik enega izmed elektronskih panjev, je predstavil svoje trajnostne prakse, gnezdilnice za divje čebele ter bogato ponudbo medenih izdelkov, ki so jih obiskovalci lahko tudi degustirali.

Dogodek, ki je potekal 27. marca je pokazal, da je prihodnost čebelarstva tesno prepletena z znanostjo, tehnologijo in sodelovanjem. Verjamemo, da bodo rezultati projekta Bee2gether pustili pomembne sledi v lokalnem in širšem okolju ter prispevali k dolgoročnemu varovanju naravnih virov in opraševalcev, ki so temelj življenja.