CVETNI PRAH KOT OGLEDALO NARAVE

Projekt BEE2GETHER se osredotoča na krepitev trajnostnega kmetijstva prek inovativnih pristopov čezmejnega sodelovanja. Njegov glavni cilj je okrepiti čezmejni inovativni sistem za izboljšanje biotske raznovrstnosti z monitoringom čebel, ki služijo kot bioindikatorji stanja okolja. Projekt temelji na razvoju in implementaciji naprednih tehnologij, kot so elektronski panji s pomočjo katerih se zbirajo natančni podatki o zdravstvenem stanju čebel in prisotnosti onesnaževal v cvetnem prahu. 

Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina sodeluje v projektu »BEE2GETHER« iz programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, kot eden izmed treh slovenskih partnerjev, hkrati pa koordinira sodelovanje pridruženih partnerjev iz našega območja, in sicer Biotehniške srednje šole Šempeter ter Osnovne šole Dobravlje.

Ena izmed aktivnosti, poleg treh že postavljenih elektronskih panjev, vključuje zbiranje cvetnega prahu. Prvo zbiranje bo izvedeno v septembru, naslednji vzorčenji pa bosta spomladi in poleti prihodnje leto. Analizirana bo vsebnost težkih kovin in pesticidov, izvedena bo tudi palinološka analiza. Izsledki analiz so izrednega pomena za čebelarje, saj jim omogočajo pridobivanje informacij o okolju, v katerem čebele živijo in nabirajo cvetni prah. S tem lahko čebelarji natančno spremljajo sezonske spremembe v cvetenju rastlin, ocenjujejo kakovost pridelanega medu, prepoznavajo vplive okoljskih onesnaževal in ocenjujejo tveganja za zdravje čebel.

Kot pridružen partner sodeluje tudi Čebelarstvo Lisjak, ki ima dolgoletno tradicijo pridelave medu v Vipavski dolini. Njihova zgodba se je začela pred 45 leti, ko je Milan Lisjak v Šempetru kupil prvi dve čebelji družini. Kasneje je povečal svojo čebelarsko dejavnost, pridobil dodatne čebelje družine in se vključil v Čebelarsko društvo J. Vodopivca Ajdovščina – Vipava ter Čebelarsko zvezo Slovenije. Čebelarstvo Lisjak je danes znano po svojem širokem spektru medenih izdelkov, vključno z medom, cvetnim prahom, medenimi likerji in drugimi izdelki. V svojih vitrinah imajo tudi celo vrsto nagrad, odličij in prestižnih nazivov za svoje izdelke, vključeni so tudi v t. i. shemo kakovosti, kar pomeni, da je njihov med zaščiten z geografsko označbo “slovenski med“.

O letošnji sezoni je Milan Lisjak pripomnil: “Letošnja sezona je bila najslabša, kar sem jih doživel v svoji čebelarski karieri.”

Tudi na Osnovni šoli Dobravlje je postavljen eden izmed elektronskih panjev, kjer je čebelarstvo že od leta 1975 pomemben del izobraževalnih dejavnosti, saj učencem omogoča neposreden stik z naravo in spodbuja odgovornost do okolja. V zadnjem desetletju je čebelarstvo postalo tudi izbirni predmet, ki pritegne 10 do 15 učencev letno. Ti učenci, pod mentorstvom Bogdana Boneta, spoznavajo tako praktične kot teoretične vidike čebelarstva. Šola vsako leto organizira obiske čebelarskih sejmov in tekmovanj, kar omogoča učencem, da preizkusijo svoje znanje in izmenjajo izkušnje z vrstniki. V šolskem sadovnjaku stoji čebelnjak, ki služi kot učilnica v naravi, opremljen s potrebno čebelarsko opremo, pridobljeno skozi različne projekte Čebelarske zveze Slovenije. Bogdan Bone je izpostavil veselje nad podporo lokalne skupnosti in povedal: “Na šoli smo uvedli izbirni predmet čebelarstvo, kar učencem ponuja edinstveno priložnost za spoznavanje osnov čebelarstva in njegovih praktičnih vidikov. Predstavljamo jim pridobljeno opremo, kot so satnice, točilo za med, virtualni in elektronski panj ter knjige o čebelarstvu, kar omogoča sodoben vpogled v življenje čebel in pridelavo medu.

Tehnološke rešitve in sodelovanje z lokalno skupnostjo v okviru projekta BEE2GETHER prispevajo k izboljšanju trajnostnega kmetijstva. Analiza cvetnega prahu, ki deluje kot kazalnik okoljskih onesnaževal, omogoča čebelarjem natančnejši vpogled v vplive okolja na zdravje čebel. Kljub tem prizadevanjem se še vedno soočamo z izzivi, kot so slabše sezone za pridelavo medu in stalna izpostavljenost čebel škodljivim okoljskim dejavnikom.