info.ROD-3
MOTIVACIJA ZA POMLADNE DNI
Pomlad je z vsakim dnem bliže in Regijska razvojna agencija ROD je objavila povabilo kmetovalcem za nabavo embalaže za sveže, nepredelano sadje, zelenjavo in poljščine s poreklom Vipavske doline. Aktivni smo tudi na področju podjetnosti in podjetništva. Ekipa APIFEED, ki sta jo mentorirali naši mentorici, se je uvrstila v finale tekmovanja POPRI. Investicijske priložnosti za podjetnike smo predstavljali na Investicijsko–nepremičninskem sejmu MIPIM 2022 v Cannesu. Okoljsko področje postaja vedno pomembnejše, zato smo se udeležili tudi 9. Evropskega vrha regij in mest, kjer smo razpravljali o dostopnosti in obsegu informacij za prilagajanje na podnebne spremembe.
EVROPSKI VRH REGIJ IN MEST: SREČANJE REGIONALNIH IN LOKALNIH VODITELJEV V MARSEILLU
3. in 4. marca 2022 je v Marseillu potekal že 9. Evropski vrh regij in mest na katerem so bili prisotni akterji iz regij, mest in vasi iz cele Evrope. Letos prvič se je dogodka udeležila tudi ekipa iz Regijske razvojne agencije ROD Ajdovščina.
Evropska unija se sooča z velikimi preobrati in izzivi, ki bodo v prihodnosti, upajmo, pripomogli k še večji enotnosti in preporodu za prebivalce vseh regij, mest in vasi na našem območju. V Evropi je 240 regij, 90 tisoč občin in več kot 1,2 milijona izvoljenih politikov na lokalni in regionalni ravni, ki skupaj zastopajo 450 milijonov ljudi. V sklopu dogodka so se odvila 4 plenarna zasedanja in kar 14 okroglih miz.
več
Na različnih okroglih mizah smo se pogovarjali o izzivih, s katerimi se soočajo evropske regije, mesta in podeželje in kakšni so načini za hitro in učinkovito odzivanje na le-te.
Kohezijska politika danes namreč predstavlja enega izmed najpomembnejših ekonomskih in tudi političnih stebrov EU. Na dogodkih je bila posebej izpostavljena ključna vloga regij pri regionalnem in lokalnem razvoju Evropske unije. Vemo, da se Slovenija zaradi odsotnosti vmesne ravni administrativnih enot, ki bi imele pravno-formalno vlogo v procesih odločanja, sooča s primanjkljajem in dodatnimi težavami pri pridobivanju EU sredstev tudi za naše območje. Razpravljavci so bili med drugim kritični tudi do dejstva, da v državah, kjer regije imajo, le-te niso bile dovolj vključene v procese odločanja pri Načrtih za okrevanje in odpornost.
Na delavnici »Preporod podeželja«, na kateri je sodeloval tudi slovenski evropski poslanec Franc Bogovič, je bilo govora o kakovosti bivanja na podeželju in o nujnosti evropske agende za podeželje, ki bo usmerjena v prihodnost ter omogočila trajnostno oživitev podeželske skupnosti.
Regijska razvojna agencija ROD in Občina Ajdovščina sta se med 15. in 18. marcem udeležili Investicijsko–nepremičninskega sejma MIPIM 2022 v francoskem Cannesu, kjer smo v okviru Javne agencije SPIRIT Slovenije predstavljali možnosti investiranja v občini Ajdovščina.
Sejem MIPIM, ki se ga udeležujmo že peto leto zapored, velja za največje mednarodno nepremičninsko stičišče, kjer najvplivnejšim nepremičninskim odločevalcem in potencialnim investitorjem z vsega sveta vsako leto predstavljajo najnovejše nepremičninske trende in ključne svetovne investicijske projekte. Rdeča nit letošnjega sejma je bila »Spodbujanje urbanih sprememb« za skupno prihodnje ustvarjanje boljšega okolja. Slovenija se kot primerna lokacija za tuje neposredne investicije in nekatere zanimive investicijske priložnosti predstavlja pod sloganom Slovenia. Green. Creative. Smart. (Slovenija. Zelena. Kreativna. Pametna.). Na predstavitvenem odru »Gostoljubnost in Turizem« je župan Tadej Beočanin z ekipo posebej izpostavil investicijske priložnosti za gradnjo hotela v starem mlinu v Ajdovščini (City Hotel Ajdovščina).
POPRI 2022 – TUDI LETOS MED FINALISTI
Letos so se na nacionalnem tekmovanju POPRI za najboljšo podjetniško idejo mladih za uvrstitev potegovale štiri ekipe z našega območja. Pod mentorstvom mentoric iz Regijske razvojne agencije ROD Ajdovščina so podjetniške ideje razvijali učenci od 7. do 9. razreda iz štirih osnovnih šol: OŠ Dobravlje, OŠ Danila Lokarja Ajdovščina, OŠ Draga Bajca Vipava in OŠ Šturje.
Na tekmovanje se je kljub oteženim razmeram v šolstvu zaradi koronavirusa prijavilo kar 342 mladih iz cele Slovenije. Regijski predizbori so potekali v živo v štirih mestih po Sloveniji – poleg Nove Gorice še v Ljubljani, Velenju in Novem mestu. Na dan žena – 8. marca, je na tekmovanju v prostorih Primorskega tehnološkega parka pred komisijo izkušenih podjetnikov svoje poslovne modele predstavilo 12 ekip.
Z našega območja so dve poslovni ideji predstavljali člani ekip iz OŠ Dobravlje, in sicer: APIFEED (David Košir in Rok Cigoj) – to je naprava, ki je namenjena čebelarjem, za avtomatsko hranjenje čebel in 4Fire (Job Birsa, Blaž Medvešček, Patrik Beltram, Žiga Bratina in Tinej Furlan) – predstavili so napravo za varno kuhanje na plinskem štedilniku. Tai Bratož, Gabrijela Bavcon in Tilen Rener iz OŠ Draga Bajca Vipava so predstavili idejo ArBio, v okviru katere so razvili WebAR izkušnjo (nadgrajena resničnost), ki bi otrokom pomagala pri učenju anatomije in spoznavanju človeškega telesa. Idejo o mobilnem bazenu POOL TRUCK, ki potuje od vasi do vasi po Vipavski dolini pa so predstavili člani ekipe iz OŠ Šturje (Timotej Samec, Filip Čelica in David Šinigoj).
V veliki finale, ki bo potekal na državni ravni 5. aprila 2022, sta se prebila David in Rok iz ekipe APIFEED. Čestitke vsem udeležencem in mentoricama ter vso srečo v finalu!
SPODBUJANJE PRILAGAJANJA PODNEBNIM SPREMEMBAM: ZNANJE IN ORODJA ZA SLOVENIJO NA NACIONALNI IN EU RAVNI
V četrtek, 17. 3. 2022, smo kot vodilni partner lani zaključenega projekta LIFE ViVaCCAdapt – Prilagajanje na vplive podnebnih sprememb v Vipavski dolini sodelovali na spletnem seminarju “Spodbujanje prilagajanja podnebnim spremembam: Znanje in orodja za Slovenijo na nacionalni in EU ravni”. Dogodek je potekal v sodelovanju Ministrstva za okolje in prostor RS z Evropsko okoljsko agencijo.
Spletni seminar so sestavljali uvodni del in tri vsebinske teme: »Prilagajanje podnebnim spremembam v Sloveniji«, »Znanje, ki je na voljo na ravni EU na platformi Climate-ADAPT« ter okrogla miza »Razmišljanja o pridobljenih izkušnjah glede zagotavljanja znanja o prilagajanju«.
V uvodnem delu nas je pozdravila Barbara Simonič, podsekretarka na Ministrstvu za okolje in prostor RS ter vodja oddelka za podnebne spremembe, ki je predstavila stanje regulativ na področju prilagajanja na podnebne spremembe. Poudarila je, da so strateški okviri na nacionalni ravni vzpostavljeni, vendar je potrebno opraviti še veliko dela. Peter Löffer z Generalnega direktorata za podnebno politiko je pohvalil slovenska prizadevanja in izrazil prepričanje, da je Slovenija s pripravo dokumentov za prilagajanje podnebnim spremembam na dobri poti.
V prvem vsebinskem delu je mag. Mojca Dolinar, direktorica Urada za meteorologijo, hidrologijo in oceanografijo Agencije za okolje predstavila podnebne spremembe s katerimi se v Sloveniji spopadamo trenutno, stanje, ki nas čaka v bodoče ter na katerem podnebnem področju se bodo v prihodnosti spremembe še okrepile. Posebej je poudarila vedno izrazitejše suše, pomanjkanje snežnih padavin in vedno večje težave z mrčesom v toplejših mesecih in z njim povezanimi boleznimi.
Na temo »Znanje, ki je na voljo na ravni EU na platformi Climate-ADAPT« sta Thomas Neumann iz danskega podjetja Ramboll in Petya Pishmisheva s Konvencije županov vsak v svojem delu predstavila dve orodji, ki sta na voljo na evropski ravni: platformo Climate-ADAPT ter orodje »Urban Adaptation Support Tool«. Na kratko sta orisala cikel načrtovanja in prilagajanja na podnebne spremembe z uporabo omenjenih orodij.
Zadnji del spletnega seminarja se je odvil v obliki okrogle mize, na kateri sta Tjaša Pogačar z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Patricija Štor z Regijske razvoje agencije ROD predstavili vidike glede dostopnosti in obsega informacij o prilagajanju na podnebne spremembe tako za strokovno kot tudi za širšo javnost. Spomnimo, lansko leto se je zaključil projekt LIFE ViVaCCAdapt, ki se je ukvarjal s prilagajanjem kmetijstva na podnebne spremembe, v katerem je bila Regijska razvojna agencija ROD vodilni partner.
POVABILO KMETOVALCEM K NAKUPU ENOTNE EMBALAŽE
Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina v sodelovanju z občinami na območju Vipavske doline tudi v letošnjem letu koordinira izdelavo in distribucijo promocijske embalaže za sveže, nepredelano sadje, zelenjavo in poljščine s poreklom Vipavske doline v okviru tržne pod-znamke ‘Izvorno iz Vipavske doline’. Povabilo in vse ostale informacije so objavljene na spletni strani Regijske razvojne agencije ROD Ajdovščina www.rra-rod.si pod rubriko Aktualno.
Prispevki info.ROD so mesečno objavljeni na spletnem portalu Lokalne Ajdovščina.