VABLJENI NA POHOD NA SVETO GORO

Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina kot vodilni partner projekta Čezmejni Martinov krog, ki ga financira SPF GO! 2025 iz programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, se pridružuje organizatorjem številnih dogodkov, ki se bodo odvili ob odprtju Dnevov evropske kulturne dediščine v Novi Gorici, 25. septembra 2024. Letos je osrednja tema Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav. 

Ob 9.00 se tako lahko pridružite pohodoma na Sveto Goro iz dveh različnih smeri, ki se na cilju zaključita na skupnem dogodku. Eno izhodišče bo pred cerkvijo sv. Štefana v Solkanu, kjer se bo začela pot po delu goriškega Camina, ki vodi od Ogleja do Svete Gore. Prehodili boste lahko zaključni del te nove, 80 kilometrov dolge čezmejne pešpoti, ki nastaja v okviru Interreg ITA-SLO SPF projekta Walk2Spirit.

Izpred cerkve sv. Martina v Grgarju pa se lahko ob isti uri podate na Sveto Goro po Urškini poti, ki je postala del Čezmejnega Martinovega kroga, ki bo 260 kilometrov dolga pot in bo obkrožila Vipavsko dolino, del Brd, Krasa in Furlanske nižine do Ogleja.

Na skupnem srečanju ob 11.00 bo najprej blagoslovljena nova Martinova stopinja, znamenje Velike evropske kulturne poti Sveta Evrope, sledila bo predstavitev pred kratkim prenovljenih prostorov Centra »Mir in dobro«, nato pa se bomo lahko skupaj okrepčali ob pogostitvi. S Svete Gore boste udeleženci pohoda lahko s pogledom potovali vse do Ogleja, kjer se obe poti začneta oziroma končata.

Organizatorji dogodka:

RRA ROD Ajdovščina, Frančiškanski samostan Sveta Gora in Fundacija Socoba v sodelovanju s soorganizatorji: Evropski kulturni center sv. Martin Tourski Slovenija, Župnija Grgar in Turistično društvo Grgar

Projekt GO walking financira Evropska unija iz Sklada za male projekte GO! 2025 programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, ki ga upravlja EZTS GO.

V četrtek, 29. 8. 2024, se je v Gorici v Avditoriju furlanske kulture odvil dogodek naslovljen »Sklad za male projekte GO! 2025: prvi rezultati in nove priložnosti za čezmejno območje«, ki je bil namenjen izvajalcem projektov in novim prijaviteljem na Programu Interreg Italija – Slovenija 2021-2027, tako Sklada za male projekte kot tudi standardnih projektov. Začetnim uvodnim pozdravom je sledila kratka predstavitev vseh projektov. Štirje, ki so bili uspešni na prvem razpisu pa so bili predstavljeni podrobneje, z namenom, da potencialnim upravičencem ponudijo poglobljen vpogled v vsebine, ki jih sofinancira Sklad malih projektov in način izvajanja projektov. Ob zaključku dogodka je bila na kratko predstavljena tudi vsebina novega razpisa za standardne projekte, ki bo predvidoma objavljen v oktobru.