Podeželje

Projekt gradi na preteklih izkušnjah in nadalje razvija inovativen model upravljanja, ki temelji na spremljanju čebel, na podlagi katerega se z okoljskega, ekonomskega in družbenega vidika identificirajo najprimernejše in trajnostne kmetijske tehnike.

Operacija Nasmeh in cvet za boljši svet je partnerska operacija, ki je zasnovana z namenom spodbujanja pomena vključevanja ranljivih skupin ter skrbi za naše okolje. 

Dostopen in urejen zunanji prireditveni prostor v eni izmed idiličnih vinsko-kulinaričnih vasi Slap, bo postal eden izmed prostorov za gostovanje tradicionalnih vinsko-kulinaričnih, kulturnih ter družabnih dogodkov na območju LAS Vipavska dolina, obenem tudi prostor za druženje vaške mladine, izvajanje krožkov, tečajev in drugih izobraževanj namenjenim različnim generacijam.

Operacija sodelovanja štirih LAS kot sonaravno obravnava tako ekološko, kot tudi biodinamično pridelano hrano ter hrano, predelano iz tovrstnih surovin.

Ključni partnerji operacije so ekološki kmetje (pridelovalci in predelovalci), ki se bodo povezovali z vrhunskimi kuharji. Sodelovanje naštetih bo namenjeno krajšanju dobavnih verig, večji pridelavi in prodaji varne hrane, boljši promociji lokalnih ekoloških surovin in vključevanju le-teh v vrhunsko kulinariko. 

LAS Vipavska dolina za območje občin Ajdovščina in Vipava je bila ustanovljena 22. 12. 2015 za programsko obdobje EU 2014–2020 kot partnerstvo enakopravnih partnerjev. Partnerji LAS oziroma člani LAS so fizične in pravne osebe.

LAS Zgornje Vipavske doline in Komenskega Krasa za območje treh sosednjih občin – Ajdovščine, Komna in Vipave – je bila ustanovljena kot pogodbeno partnerstvo enakopravnih partnerjev junija 2008. 

Projekt je nastal z namenom izboljšanja stanja kmetijskih gospodarstev in spodbujanja konkurenčnosti kmetijstva na osnovi načel trajnostnega in sonaravnega razvoja v skladu z okoljevarstvenimi usmeritvami.

Razvojna agencija ROD je v začetku septembra 2004 v soglasju s svojimi ustanovitelji uspešno pripravila vlogo na nacionalni javni razpis takratnega Pospeševalnega centra za malo gospodarstvo (PCMG) za vzpostavitev in delovanje podeželskega razvojnega jedra (PRJ) v Vipavi.

Glavni namen projekta je bil vzpostavitev mreže majhnih obmejnih vinorodnih območij EU s ciljem dviga prepoznavnosti teh vinorodnih območij in vin v mednarodnem okolju.